RDS na OIRT

Odbiór stacji z RDS na OIRT jest od dawna przedmiotem zainteresowania wielu DX-erów. Sam standard nie przewiduje zastosowania w paśmie 65-74MHz. Przykładowo funkcja automatycznego przełączania częstotliwości (ang. AF – Alternative Frequency) numeruje częstotliwości na paśmie UKF od 87,6 do 107,9 MHz z krokiem 100kHz. Oczywiście nie przeszkadza to tunerom pokrywającym zarówno zakres CCIR, jak i OIRT w możliwości dekodowania podnośnej 57kHz na dowolnej częstotliwości.

Obecnie gwałtownie zwiększa się ilość odbiorników pozwalających na odbiór RDS poza właściwym zakresem. XDR-F1HD po modyfikacji stroi od ok. 60MHz. Słynne tunery DVB-T oparte na chipsecie RTL2832U są bardzo tanim rozwiązaniem jako szerokopasmowy odbiornik SDR. Dzięki temu rośnie ilość raportów odbioru stacji nadających podnośną RDS w paśmie 4m.

Lista potwierdzonych przeze mnie stacji, które nadają RDS w paśmie OIRT:

Uwaga, 69.08 Radio Rossii nadaje mylnie nazwę stacji (PS) jako _MAYAK__!

Lista wydaje się być krótka, ale czy to naprawdę koniec? Częściowo tak, częściowo nie. Jeżeli chodzi o stacje, które wykorzystują pasmo 65-74MHz do broadcastingu, to potwierdzono tylko powyższe lokalizacje. Natomiast we Włoszech niektóre stacje radiowe używają częstotliwości ok. 50-87 MHz do dosyłu dźwięku między studiem a nadajnikiem (ang. STL – studio/transmitter link). Część z nich nie ogranicza się do samej fonii, nadając pełny MPX stereo+RDS. Jest ich całkiem sporo, jednak niskie moce utrudniają daleki odbiór.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *