Rocznica wyłączenia Radia Planeta

planeta1To już rok! Z dnia 29 na 30 czerwca 2013 roku, wszystkie nadajniki radia Planeta zostały przełączone na nową stację – Zet Gold. To wydarzenie spotkało się w internecie z dużym sprzeciwem ze strony słuchaczy. Na sieć radia Planeta FM składało się kilkanaście ośrodków, często zróżnicowanych słownie i muzycznie, ale występujących pod tą samą marką.

Radia można było słuchać na następujących częstotliwościach:

87.9 – Bielsko Biała
90.2 – Iława
90.5 – Olsztyn
90.6 oraz 99.4 – Poznań
93.7 – Kraków*
planeta295.1 – Katowice
99.6 – Konin
101.5 – Warszawa*
102.9 – Słupca
103.9 – Kielce
104.5 – Łódź
104.9 – Mrągowo
106.2 – Opole
107.0 – Giżycko

* – wspólny program

Radio Planeta FM powstało na bazie sieci Radia Flash w Krakowie (do roku 2007) i Opolu, Radia SBB Rodło z Bytomia oraz Radia Delta z Bielska Białej. W późniejszym czasie sieć została poszerzona o rozgłośnię w Kielcach na częstotliwości 103.9, która ze względów koncesyjnych miała bardziej ogólny charakter. Następne poszerzenie sieci nastąpiło w roku 2008, po przejęciu w roku 2007 grupy Ad.point (właściciela radia Planeta FM) przez Eurozet. Sieć została wzbogacona o częstotliwości Radiostacji w Krakowie, Łodzi i Warszawie, Radia Flash w Koninie i Słupcy, Radia Wama na Mazurach oraz RMI FM z Poznania.

Stacja RMI FM grająca muzykę trance oraz house była jedną i jedyną tak charakterystyczną w Polsce. Po przejęciu przez Eurozet w jej miejsce pojawiła się Planeta Poznań na częstotliwościach 90,6 (miasto) oraz 99,4 (Wielkopolska). Od tego czasu nowy właściciel postanowił robić ciągłe oszczędności. Moc w Śremie była sukcesywnie zmniejszana z 30 kW ERP. Początkowo do 10.8 kW, a ostatecznie do 2.5 kW. Przykładowo odbiór w Płocku znacznie się pogorszył. Jednak przy sprzyjającej wyżowej pogodzie dało się słuchać dość stabilnego czystego stereo. 

Obecnie w Polsce nie ma żadnej sieci radiowej oferującej podobny format do starego RMI FM. Najbliższa stacja grająca zbliżoną muzykę to ZIP FM na Litwie (104,1 Kowno, 92,5 Kłajpeda, 105.7 Taurogi).

Dziś Radio Planeta FM jest dostępne jedynie za pośrednictwem internetu, gdzie nadal można słuchać prgramu w wersji ogólnopolskiej: http://www.planeta.fm/

3 thoughts on “Rocznica wyłączenia Radia Planeta

 1. Na pohybel Eurozetowi. Rozwalili Planetę Poznań, która już co prawda była trochę gorsza od radia RMI – ale była muzyka klubowa, elektroniczna.
  Banda oszołomów, teraz się dopierają do ChiliZET-u.
  Jak zniknie ChiliZET ja osobiście już słuchać radia nie będę, pozostaną płyty CD/MP3… Nie ma zróżnicowania, jest wszędzie POPowa sieczka, lub Rock, tona reklam i jedna jedynie słuszna wizja świata i polityki.

  Oby Eurozet miał same straty i zmierzał do bankructwa. Pani Olejnik nie będzie miała gdzie sączyć swojego jadu :)

 2. Popieram kolegę, niestety byłem w Polsce w zeszłym roku i było radio, a radio Planeta towarzyszyło mi przez wiele lat,od samego powstania jako radio MEGA FM około 20 lat,W tym roku doznałem szoku,nie dość że Warszawka to kupiła i przywłaszczyła sobie “w ramach zasług”.Wzięli i zniszczyli dorobek STACJI DLA MŁODZIEŻY która nie grała starych smętnych kawałków np,Krzysztofa Krawczyka, tylko dobra muzę trance i wszystkie odmiany,dance,hip hop,i wszystko co dobre.A teraz niestety Kolego i Koleżanko jak chcesz posłuchać i nie daj Bóg potańczyć to musisz zapytać i prosić o zgodę WARSZAWKĘ.Oni są pop…..ni to jest Radio z tradycjami, a nie jakaś tam WA-WA, dlaczego nie kupili WA-WY?-KOMERCYJNEJ która niewiele ma wspólnego z RADIEM DLA LUDZI !!!! Kiedyś jak się starała “początek lat 90, to było fajne radio”bywałem w Warszawce 5 razy w tygodniu,A teraz krawaciarze z Warszawki którzy zarobili parę złoty, są lub chcą być bogami świata,niestety nie tędy droga? Życzę wam wszystkiego najgorszego,niestety tak Wam się należy za wasze zachowanie i szacunek do Ludzi, jesteście zakłamanymi skur….ami którzy patrzą i widzą tylko w.łasną kieszeń.
  Jeżeli potrzebujecie mój adres to proszę o odpowiedz na mój list, bez odpowiedzi i uzasadnienia nie ma mojego adresu.

 3. Kiedy zniknęła Planeta FM to było jeszcze Radio 94i4 FM ze Szczecina, które puszczało muzykę zbliżoną do Planety. ale i to radio po dwóch Latach musili zmiszczyć. Teraz na 94i4 FM nadaje Radio Szczecin. Nadają już na 92,0 i po co im druga częstotliwość, czy nawet Radio Szczecin muszą… Teraz to Radio istnieje w internecie pod nazwą Radio Szczecin Extra z tym samym formatem, ale to już nie jest to radio “Radio 94i4 FM – Fajne Radio Do Słuchania”, “Radio 94i4 FM – Fajne Radio Do Pracy” już nigdy nie usłyszę tych jingli :( .

Comments are closed.