Piracka propagacja z Irlandii

Korzystając z otwarcia pasma na Wielką Brytanię i Irlandię, zazwyczaj przeglądam pasmo w poszukiwaniu pirackich stacji. Poziomy sygnałów odbieranych poprzez propagację jonosferyczną są zwykle w pełni wystarczające do odbioru nadajników niskiej mocy w stereo i RDS. Niektóre lokalizacje, jak na przykład Londyn, to prawdziwe zagłębie nielicencjonowanych nadawców. Ich ilość przekracza zarówno liczebność stacji publicznych BBC, jak i prywatnych. Dotychczas nie odebrałem żadnej pirackiej stacji z Wysp Brytyjskich, ale sytuacja ta zmieniła się w tym roku.

Muzyka klubowa obecna na 87,5 odrazu zasugerowała mi możliwość odbioru nietypowej stacji. Wraz z nią pojawiło się także PI: 8005 i PS: KLUB_FM_. Po wklepaniu nazwy stacji w wyszukiwarkę odnalazłem nadajnik w Irlandii, a dokładniej w Cork. Po chwili prezenter także potwierdził moje ustalenia…

Wstępnie szacuję ERP radia Klub FM na 1kW, może nieco więcej. Ze względu na pustą częstotliwość, odbiór był możliwy w dobrej jakości przez prawie 30 minut! Za wyjątkiem zakłóceń od izolatorów na linii wysokiego napięcia, które iskrzyły jak szalone… Nagranie pokazuje także w bardzo dobry sposób silne fluktuacje sygnału odbieranego za pośrednictwem jonosferycznej propagacji Sporadic-E. Po 7 minucie sygnał posiada dwie składowe, losowo dodające i odejmujące się w fazie – czyżby odbiór był sponsorowany przez dwa równoległe obłoki? Około 8 minuty sygnał zamraża się na około 30 sekund ze stabilnym poziomem ±1dB.

Tuż po zaniku Klub FM odebrałem nośną na 87,6 z wyraźnym przydźwiękiem. Po chwili została jednak przykryta przez kolejny nadajnik – NLR 87,6 (PI: 3057 PS: __NLR___).

Na 87,9 usłyszałem stację z dzwinym językiem, zapewne jakiejś mniejszości etnicznej:

Na dokładkę pojawiło się NRG FM (Dublin) z PI 400B i pełnym PS: _NRG_FM_. FMLIST podaje, że na tej częstotliwości znajduje się “Christmas FM” obok Dublina, więc być może jest to legalnie nadająca stacja, tylko pod nową nazwą. Odbierałem ją także w czerwcu tego roku:

2 thoughts on “Piracka propagacja z Irlandii

  1. Konrad, can you contact me on my
    mailadres, have some questions about oirt-antenna.
    Hans

  2. FMLIST podaje, że na tej częstotliwości znajduje się „Christmas FM” obok Dublina, więc być może jest to legalnie nadająca stacja, tylko pod nową nazwą. Odbierałem ją także w czerwcu tego roku
    —-
    Christmas FM nadaje przez miesiac w roku, od konca listopada do 26 grudnia, jest to stacja legalna, charytatywna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *