FAMA Żyrardów 104,1 – emisja testowa

Dnia 6 marca 2015 r. rozpoczęła się oficjalna testowa emisja Radia FAMA Żyrardów 104,1. Wydarzenie to odbyło się z jednoczesnym koncertem zorganizowanym przez stację w żyrardowskim Centrum Kultury. Radio otrzymała koncesję 3 lutego 2014 r. Sygnał pojawił się w eterze dopiero ponad rok później. Stacja rozsyła swój sygnał z komina przy ulicy Okrzei w Żyrardowie. Moc wynosi 1kW ERP, a anteny nadawcze są zamontowane w polaryzacji pionowej na wysokości 75 m.n.p.t.fama1041

Tu Żyrardów. Radio FAMA. 104 i 1 FM.” – to pierwsze słowa wypowiedziane na antenie minutę po godzinie 21. Obecnie nadawana jest muzyka przeplatana jinglami informującymi o testowym charakterze emisji. Start z pełnym programem jest przewidywany za kilka tygodni. Poniższe nagranie prezentuje rozpoczęcie emisji testowej. Jakość dźwięku pozostawia jednak wiele do życzenia m.in. ze względu na całkowity brak niskich tonów. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że przyczyna leży po stronie sprzętu nadawczego. Obecnie trwają już prace mające na celu wyeliminowanie usterki.

Zawartość RDS:

PI: 3064, PTY: Pop Music, TP 
PS: *RADIO*_ __FAMA__ ZYRAR-__ DOW_____ 104,1_FM 23:42___ (zegar)
RT1: RADIO_FAMA_ZYRARDOW_104,1_FM____________________________________
RT2: SERWIS_TECHNICZNY_STACJI_RADIOWYCH_-_WWW.MOCHTAK.PL_____________

Ciekawostką jest fakt, że mimo iż słowo ZYRARDOW ma 8 znaków i mieści się w pojedyńczym bloku PS, zostało jednak podzielone na dwa fragmenty: ZYRAR- oraz DOW.

Aktualizacja: Stacja informuje, że awaria związana z jakością dźwięku będzie prawdopodobnie naprawiona w czwartek.

3 thoughts on “FAMA Żyrardów 104,1 – emisja testowa

  1. Mieszkam blisko 500 metrów od tego komina i jakość jest optymalna 42 dB wysterowania głowicy na wskaźniku przy antenie pasywnej (max. wzm 6 db).Dobry, czuły tuner znanej amerykańskiej firmy przeznaczony do sieci kablowych radzi sobie świetnie ze zdudnianiem częstotliwości nie trzymających rastra nadawczego 50 kHz.Co do jakości muzyki?
    Czy skompresowane pliki z PC przekonwertowane do nadajnika mają coś wspólnego z jakością, jeśli 80 procent płyt CD to jakościowy niewypał, a są dla nich źródłem?

  2. Nadajnik został wymieniony dopiero dziś w godzinach popołudniowych. Jakość dźwięku się poprawiła…

  3. U mnie działa zajebiście a mieszkam w centrum i nawet anteny nie muszę wysuwać :P Pozdrawiam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *