Nowy obiekt nadawczy w Krakowie – Błękitek (Wieżowiec K1)

W ostatnim czasie pojawiło się nowe pozwolenie radiowe radia Chilli Zet na emisję w Krakowie na częstotliwości 93,7MHz z wieżowca przy Rondzie Grzegórzeckim. Emisja ma być prowadzona z wysokości 92m według pozwolenia (choć wizualnie wysokość zawieszenia anten wygląda na wyższą o 10 metrów), w pionowej polaryzacji i z mocą 870W ERP.

(widok w pełnej rozdzielczości)

Budowę wieżowcza rozpoczęto na początku lat 70 wraz z otaczającymi go budynkami w ramach kompleksu Kombinatu Prasowo-Poligraficznego RSW “Prasa”. Budowę udało się ukończyć do roku 1980, do otwarcia zespołu nigdy jednak nie doszło. Na początku lat 90 kompleks został przekształcony w Cracovia Business Centre, dokonano przebudowy otaczając budynek oknami o charakterystycznym błękitnym kolorze dzięki czemu zawdzięcza on swoją lokalną nazwę “Błękitek”.

Przebudowany wieżowiec zyskał kilka dodatkowych kondygnacji, a dodatkowe maszty wraz z niewykorzystaną obecnie konstrukcją pod poświetlany baner stanowią trójkątne zwięczenie wieżowca. W latach 90 na metalowej konstrukcji widniało dawne logo banku BPH.

Dotychczas maszty na wieżowcu K1 były niewykorzystane do emisji radiowej. Przeniesienie emisji radia Chilli Zet może wyznaczyć trend w którym operator Emitel nie będzie już dominującym operatorem w Krakowie. W ostatnich latach emisje UKF-owe poza obiektami Emitela były prowadzone jedynie przez RMF (RMF Classic, Radiofonię) z Kopca Kościuszki, Radio Maryja z komina Huty Tadeusza Sendzimira oraz Radio Wawa z wieży w pobliżu Fortu 51 Rajsko, która według mojej wiedzy mogła być wykoryzstywana dawniej przez Radio Wanda (obecnie Złote Przeboje Wanda – informacja do zweryfikowania) do emisji na dolnym UKF.

Sprawdzając zmianę w poziomie sygnału w miejscu pracy oraz u siebie w domu potwierdzam przeniesienie emisji na nowy obiekt.

Aktualizacja: Podobna zmiana została dokonana w Warszawie wraz z przenosinami emisji z Pałacu Kultury i Nauki na wieżowiec WTT. Więcej informacji: tutaj (Kraków *Budynek K1*, Warszawa *Budynek WTT*).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *