Tajemniczy sygnał DRM na 3267 kHz

Dziś wieczorem (19 maja po godzinie 22) w trakcie przeglądania zakresów fal krótkich natrafiłem na sygnał przypominający typowy sygnał DRM. Zajętość pasma wynosi około 10 kHz, a po falowaniu sygnału można przypuszczać, że jest to jeden sygnał pochodzący z określonego kierunku. Postanowiłem przekierować wyjście audio z programu gqrx na DReaM i uzyskałem następujący wynik.

Jak widać jest to prawdziwy sygnał DRM. Sygnał jest zbyt słaby aby dało się poprawnie zdekodować dźwięk, jest jednak wystarczający by ukazała się nazwa serwisu i inne podstawowe informacje.

Nie jestem w stanie określić z którego kierunku pochodzi sygnał, ani kto odpowiada za emisję. Jedyną informacją na którą udało mi się natrafić jest ten wpis na forum drmrx.org opisujący odbiór na pobliskiej częstotliwości. Mój odbiornik: AirSpy HF+. Antena: Discone (do czasu rozwieszenia nowej anteny na zakresy KF-owe).

3 thoughts on “Tajemniczy sygnał DRM na 3267 kHz

 1. Hej, mam 2 pytania. To ty Qrzysztof z radiopolski? A drugie pytanie. Co jest na tych grafikach, bo szczerze jestem niewidomy i gadacz czyta mi tylko grafika coś tam coś tam. Jakby co na rp napisałem o tym, że jestem niewidomy.
  Pozdrawiam!

  1. 1. Tak – aczkolwiek nie jestem już aktywnym użytkownikiem tego forum. Nadal przeglądam niektóre posty i działy, przede wszystkim “Co słychać u nadawców”.

   2. Oba obrazki zawierają zrzuty ekranu. Pierszy obrazek prezentuje program gqrx na którym widać widmo sygnału. Odpowiednim poleceniem tworzę w systemie (linuksowym) wirtualne urządzenie którym przekierowuję dźwięk z programu gqrx w którym mam ustawioną modulację SSB na program DReaM. Polecenie: pacmd load-module module-null-sink sink_name=Virtual_Sink sink_properties=device.description=Virtual_Sink

   Na tym samym pierwszym zrzucie jest również obraz widma sygnału w programie DReaM który usiłuje zdekodować słaby sygnał DRM.

   Na drugim zrzucie ekranu jest główne okno programu DReaM z odbioru kanału lub jak to by lepiej nazwać, radia o nazwie “DRM Test”. Parametry programu w oknie to 17.46kbps, stereo, kodek xHE AAC. Ponieważ nadawca korzystał z nietypowego kodeka, którego program DReaM nie wspiera, nie mogłem niczego usłyszeć.

   Uzupełniając ten wpis, ostatnio z powodzeniem odebrałem sygnał pierwszego programu chińskiego radia publicznego. W ostatnim czasie chińskie radio uruchomiło sieć nadajników średniofalowych emitujących sygnał DRM. Moc wypromieniowana zwykle nie przekracza 30kW, ale to już wystarczy do długodystansowego odbioru. Każdego wieczora widzę sygnał na częstotliwości 6030kHz, jest on jednak dosyć mocno stłumiony i zakłócony przez silniejsze lokalne stacje.

   Nie pamiętam dokładnie częstotliwości na której to odebrałem, jednak było to zdecydowanie pasmo 31m. short-wave.info podpowiada, że jest to 9655kHz, co by się zgadzało.

   Również pozdrawiam :)

 2. Its such as you learn my mind! You seem to know so much about this, such as you wrote
  the ebook in it or something. I believe that you can do
  with some percent to force the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A great read. I will definitely be back.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *