Zakłócenia Radia Zet na 104,1 w Krakowie

Od kilku miesięcy występują zakłócenia w obrębie częstotliwości 104,1 w Krakowie. Częstotliwość ta należy do Radia Zet, nadawanego z RTCN Kraków / Chorągwica z mocą 60 kW ERP.

Zakłóceniami są prążki oddalone od częstotliwości środkowej o 151 kHz (początkowo 181 kHz), których poziom w miejscu pomiaru jest niższy o około 40-42 dB od głównego sygnału. Różnica 40 dB nie wydaje się tak straszna, jednak ten sygnał niepożądany w połączeniu z dużą mocą wypromieniowaną może powodować utrudnienia w odbiorze sąsiednich rozgłośni. Zakłócenia te są szczególnie dokuczliwe przy próbie odbioru odległych słabych sygnałów, na czym mi szczególnie zależy.

Sprawa zakłóceń została zgłoszona do firmy Emitel oraz UKE. Na wiadomość wysłaną do operatora nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, odpowiedź urzędu nie jest satysfakcjonująca, a problem nadal występuje. Celem tego wpisu jest zwrócenie uwagi na problem który występuje już od dłuższego czasu.

Poniżej prezentuję zrzuty z programu GQRX na odbiorniku SDRplay (RSP1), a także widmo wykonane w programie XDR-GTK na odbiorniku Sony XDR-F1HD.


Radio Zet na 104,1 z 4 listopada 2017 r.:

Radio Zet na 104,1 z 25 listopada 2017 r.:

Radio Zet w programie XDR-GTK z końca grudnia 2017 r.:

Radio Zet na 104,1 z 10 lutego 2018 r.:

Dla porównania pozostałe programy z RTCN Kraków / Chorągwica.

89,4 Polskie Radio Jedynka

96,0 RMF FM

99,4 Polskie Radio Trójka

101,6 Radio Kraków

106,1 Radio Plus

2 thoughts on “Zakłócenia Radia Zet na 104,1 w Krakowie

 1. Odrobinę off topic jednakże aczkolwiek w obrębie Krakowa oraz zakłóceń; Może szanowna redakcja rozwieje moją wątpliwość co do specyficznego szumu słyszalnego pomiędzy 101.6 a 102 oczywiście bliżej tej pierwszej.
  Początkowo na zjawisko nie zwracałem uwagi jednak wygląda na coś bardziej globalnego (kształt szumu jest podobny w różnych miejscach miasta, nie wygląda więc na zakłócenie)

  1. Potwierdzam występowanie zakłóceń w okolicy 101.8 w polaryzacji pionowej. Zakłócenia te występują także na 102.2, jednak sygnał Radia Katowice jest dosyć silny i ciężko jest to zauważyć.

   Sądzę, że winowajcą jest tutaj Dwójka z Krzemionek na 102.0, gdyż w momencie wystąpienia ciszy, charakterystyka tego szumu zmienia się, co bardzo wyraźnie widać na widmie na odbiorniku SDR.

   Tym tematem zajmę się na wiosnę po przebudowie instalacji i masztu, gdyż w tej chwili, tymczasowo dysponuję anteną discone i trudno jest mi wykonać odpowiednie pomiary. Do polaryzacji poziomej mam oddzielną antenę (swy), na niej jednak zjawisko jest ledwo widoczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *