Problemy z 1602 kHz w Krakowie

W ostatnich tygodniach na częstotliwości 1602 kHz w Krakowie, a konkretniej na częstotliwości oddalonej o 8-12 kHz wyżej występuje okresowa awaria programu Twojego Radia (Radio AM), która objawia się przesunięciem nośnej na nieznacznie wyższą częstotliwość i drganiem jej w obrębie 6-7 kHz. W związku z wystąpieniem problemu postanowiłem skontaktować się z nadawcą poprzez umieszczony na stronie radioam.pl adres e-mail, jednak nie otrzymałem od nadawcy żadnej odpowiedzi. Ciekawostką jest emisja programu z pasmem audio sięgającym 15 a nawet 16 kHz, jednak nie jest to efekt awarii, ale raczej zamierzone działanie nadawcy, gdyż program od samego początku był w ten sposób emitowany.

Początkowo awaria ustała, jednak po ponad tygodniu znów powróciła, co przedstawia następujący zrzut z programu gqrx:

Trudno określić moment wystąpienia awarii, jednak problem występuje nawet kilkukrotnie w ciągu dnia i potrafi się utrzymać godzinami.

Widoczne na zrzucie ekranu trzaski pochodzą od przechodzącej nieopodal burzy, a sygnały na częstotliwościach 1530 oraz 1593 kHz należą do rumuńskich rozgłośni. Awaria została dostrzeżona podczas testów odbiornika AirSpy HF+ na temat którego wkrótce pojawi się nowy wpis.

Proces ustawania problemu uwieczniony na zrzutach obrazu: (9 maja)

3 thoughts on “Problemy z 1602 kHz w Krakowie

 1. Żałuję (i to bardzo), że nie mają 2 kW lub więcej.
  Należę bowiem chyba do tej nie za wielkiej rzeszy ludzi, którym chciało się przyjrzeć “Radiu AM” nieco bardziej analitycznie będąc przez 2 lata w Krakowie.
  Istnieje bowiem przekonanie, że skoro “Twoje Radio” nadaje z Krakowa oznacza to, że na 1602 kHz słychać program centralny.
  Nic bardziej mylnego; Choć Krakowski komputer przy nadajniku emituje “centralę” przez większość czasu, skrywa mam wrażenie całkiem sporo – a przynajmniej jeśli mamy na myśli nie do końca poznane obszary bazy muzycznej.
  Aby wyjaśnić nieco sprawę, Komputer przy Krakowskim nadajniku łączy się do strumienia (AACPlus) dokładnie tak samo, jak każdy inny komputer “Twojego radia np. Andrychów) czy Lipsko. Z tego samego lub tak samo skonfigurowanego strumienia korzystają również słuchacze (jeśli do strumienia się dokopią), choć tu istotnie słychać tylko program centralny.
  Co jednak istotne, rzeczony komputer z 1602 kHz wybiera się często w dalekie wędrówki po bazie muzycznej – grając na przykład Italo Disco przez 2 czy 3 dni z rzędu, nie próbując się łączyć z “centralą”.
  Zresztą, nawet jeśli próbuje się łączyć, czasami po paru sekundach ciszy wraca do swojego wędrowania, nie mogąc skutecznie nawiązać połączenia, a wtedy…
  Wtedy czas zatrzymuje się w 2012, z którego to roku pochodzi mam wrażenie “playlista backup”, uaktywniana niemal co godzinę po sygnale pełnej godziny (pewnie jakiś placeholder na zawartość lokalną).
  a to tak naprawdę dopiero początek historii o radiu “ze wszystkim” i dłuugo by można opowiadać, co, dlaczego, i jak.

  Jeśli jednak ktoś dysponuje odrobiną sprzętu, i byłby w stanie udostępnić via shoutcast lub Icecast faktyczny stan (po tunerze), byłbym wdzięczny.
  Niestety po ostatnich zmianach w Rajsku, jakoś nie bardzo chce to do Wrocławia dolatywać, a nawet jeśli, słuchalne jest to średnio.

  1. Jeżeli chodzi o awarię, to po opublikowaniu wpisu na radiopolsce ktoś chyba zauważył problem i już on nie występuje. Mam nadzieję, że nie na krótką chwilę gdyż w tej chwili mamy dosyć chłodną pogodę i być może nadajnik się nie przegrzewa.

   Pamiętam ten okres w którym również i u mnie poziom sygnału Twojego Radia był bardzo słaby i miałem wrażenie jakoby nadajnik był zainstalowany tymczasowo w innej lokalizacji (nie miałem okazji by to sprawdzić i pojechać do rajska). Pracował z obniżoną mocą ERP i nawet u siebie miałem kłopot z czystym odbiorem.

   Stacja w tej chwili niesie bardzo dobrze, choć wieczorami SRR trochę przeszkadza na 1593, można temu jednak zapobiec odstrajając się trochę do góry, albo ograniczając dolną wstęgę przy odbiorze w AM na odbiorniku SDR.

   Niestety nie mam obecnie możliwości udostępnienia streamu z domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *