Awaria 89,4 Zet Gold – Olsztynek

Ubiegłoroczne zakończenie działalności Radia Mazury i przejęcie częstotliwości przez Zet Gold na zasadzie umowy franczyzowej przyniosło pewne modernizacje w infrakstrukturze nadawczej. Jedną z nich było ponownie uruchomienie nadajnika w Olsztynku na częstotliwości 89,4 MHz z mocą ERP 0,1 kW. Jednak już od początku pojawiały się problemy z dźwiękiem, które obiawiały się bardzo cichym poziomem modulacji.

Obserwując od czasu do czasu warunki troposferyczne zauważyłem, że ponownie przez dłuższy czas dewiacja na 89,4 jest dosłownie śladowa. Korzystając z tunera RTL-SDR i programu GQRX nagrałem próbki I/Q, które następnie odsłuchałem testując różne konfiguracje demodulacji. Poniższe nagranie przedstawia zmianę szerokości filtra od 24kHz do 600Hz.

Przy tak niskiej dewiacji zmiana szerokości pasma daje taki efekt jak w przypadku emisji AM – pasmo dźwięku jest zawężane, a dźwięk nie jest zniekształcony tak jak przy normalnej emisji WFM. Demodulacja jest możliwa także w trybie AM z przesunięciem częstotliwości na lewą lub prawą stronę widma FM. Na nagraniu jest również widoczny pilot stereo oddalony o 19kHz od częstotliwości nośnej, jednak jego poziom jest zbyt niski i zwykłe tunery go ignorują.

Na dzień dzisiejszy awaria została ponownie usunięta.

2 thoughts on “Awaria 89,4 Zet Gold – Olsztynek

  1. Mam nadzieję że jak tylko wyłączona zostanie nielegalna emisja z Legionowa na tej samej częstotliwości, powróci pod Warszawę możliwość odbioru DXowego z Olsztynka. Przydała by się również taka “awaria”, co ułatwiłoby odfiltrowanie słabego sygnału.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *