Retransmisja FM podczas Tropo

Na ekstremalnie silny dukt troposferyczny przyjęło się mówić falowód. Sygnał oczywiście nie jest przesyłany bezstratnie, ale jego poziom potrafi bez problemu przykryć inne bliskie stacje, których nie mamy szans wytłumić. Tak też było w niedzielę, 7 czerwca 2015r. Po rozległych burzach z silnym opadem deszczu pojawiła się jak dotąd najsilniejsza propagacja w tym roku, przynosząca ogromne sygnały z całej południowo-zachodniej Polski!

Wstrajając się na 98,3 zamiast Radia Elka można było usłyszeć tym razem… zniekształcone Radio Plus. Szerokie filtry w tunerze FM zastosowanym do retransmisji głogowskiej częstotliwości 89,6 wpuściły także sąsiedni, silniejszy sygnał Radia Plus Gniezno 89,5:

RDS dekodował się z błędami ze względu na gigantyczną dewiację stacji (modulacja nie mieściła się w “analogowym” filtrze pośredniej tunera – 180 kHz mimo, że na nagraniu widać “309 kHz”).

One thought on “Retransmisja FM podczas Tropo

  1. Tego samego dnia na 101.1 z Kalisza zamiast Eski grała w podobnej jakości ZET-ka z Lubania. 101.1 (2 kW) jest pędzone z oddalonego o 25 km miejskiego 89.3 MHz (0.1 kW). ZET-ka na 89.4 wypada na tym samym kierunku chociaż w H. W ubiegłym roku 101.1 przez cały poranek nadawało RMF z Koszalina – tutaj dokładnie 89.3 więc sygnał był czysty, lekko zaszumione stereo z RDS-em Eski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *