Wystartowało Radio Profeto na 92.1

Radio Profeto jest młodą katolicką rozgłośnią radiową, która w ostatnich kilku dniach wystartowała w Małopolsce na częstotliwości 92,1. Radio to funkcjonuje w internecie od 2014 roku, jednak dopiero teraz słuchacze uzyskali możliwość swobodnego odbioru rozgłośni bez potrzeby korzystania z internetu.

Ocena programu Radia Profeto w obecnym momencie jest dla mnie dosyć trudna, gdyż musiałbym spędzić trochę więcej czasu na przesłuchaniu tego radia, jednak już teraz mogę zapewnić o jego unikalności. Radio Profeto zdecydowanie nie jest klonem Radia Maryja bądź Radia Plus, a także nie jest tak ciężkostrawne jak niektóre rozgłośnie diecezjalne w kraju. Jestem pewien iż każdy znajdzie w ramówce coś interesującego.

Wracając do tematów technicznych..

Obiektem nadwczym jest betonowy słup należący do operatora radiowego internetu (WLAN, firma “Neonet”), który jest zlokalizowany w pobliżu Koskowej Góry. Częstotliwość 92,1 jest jedną z dwóch częstotliwości, które zostały ostatnio skoordynowane na obszar beskidu wyspowego. Drugą częstotliwością jest 94,0 na której jest nadawane Radio Złote Przeboje Wanda (Kraków) z wieży operatora Plus (Polkomtel) na Koskowej Górze.

Moc wypromieniowana wynosi zaledwie 100W, dla porównania na 94,0 jest to 1kW ERP. Pomimo małej mocy wysoka lokalizacja robi swoje, a zasięg radia jest całkiem przyzwoity. Poniżej prezentuję próbkę odbioru w południowych częściach miasta Krakowa. Sygnał jest zdecydowanie słabszy od 94,0, jednak jest on bardzo czytelny. Niestety ze względu na niską siłę sygnału odbiór radia wewnątrz pomieszczeń jest bardzo utrudniony.

Odbiór przeprowadziłem na odbiorniku SDRplay a anteną odbiorczą jest Discone zawieszona na wysokości około 6,5m. Sygnał jest zbyt słaby bym mógł swobodnie zdekodować RDS, jednak według doniesień jest to statyczny napis PROFETO z kodem PI 30EB.

Jak z częstotliwością?

Dobór częstotliwości może budzić pewne wątpliwości za sprawą obecnie sąsiadujących stacji, a także ze względu na skoordynowaną częstotliwość 92,0 na Oświęcim. Jak wygląda sąsiedztwo częstotliwości 92,1?

91,9 – SRo 4 Radio FM – Namestovo / Magurka – 9,95kW H
92,3 – PR 1 – Kielce / Święty Krzyż – 60kW V

Na selektywnym odbiorniku (np. współczesne radia samochodowe) obie stacje nie stanowią żadnego problemu w odbiorze, ale na mniej selektywnych urządzeniach mogą wystąpić problemy na krańcach zasięgu.

92,0 – wolna częstotliwość na Oświęcim – 300W V

Stacja ta może może mieć znaczący, negatywny wpływ na zasięg Radia Profeto, dlatego w interesie radia jest zadbanie o to, by przyszły nadawca na częstotliwości 92,0 zastosował silne wytłumienie sygnału w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Moje doświadczenia w odbiorze Radia CCM na 94,9 z Oświęcimia nie pozostawiają złudzeń, że obie rozgłośnie będą się wzajemnie zakłócały bez odpowiednich wytłumień. Zmniejszenie wysokości zawieszenia anten lub zmiana polaryzacji na poziomą na częstotliwości 92,0 również może zmniejszyć wzajemne zakłócenia obu stacji.

92,0 – PR 1 – Przysucha / Kozłowiec – 10kW H
92,0 – PR 3 – Krosno / Sucha Góra – 120kW H
92,2 – SRo 1 Slovensko – Poprad / Kralova Hola – 30kW H

Stacje te w normalnych warunkach mają znikomy wpływ na odbiór Radia Profeto. Podczas silnych warunków propagacyjnych (tropo) mogą podciąć zasięg rozgłośni, ale na to narażeni są również inni nadawcy.

Odbiór w Krakowie, oczekiwania a rzeczywistość.

Wysoka lokalizacja z której dostępne jest Radio Profeto niesie nadzieje na dobry odbiór również w samej aglomeracji krakowskiej. Największym problemem w odbiorze jest obecność gór przesłaniających widok na południe (przede wszystkim Pogórze Wielickie), obecność wysokich budynków od których sygnał może się odbijać i znosić, a także bardzo mała siła sygnału. Przeciętni mieszkańcy Krakowa i sąsiadujących miejscowości mogą nie usłyszeć nowego radia na przeciętnych odbiornikach, a dobry odbiór będzie punktowy.

Jak można zaradzić na te problemy z odbiorem? Najlepszym rozwiązaniem jest uruchomienie drugiego nadajnika, wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami i przejściem przez cały biurokratyczny proces. Inne rozwiązanie może się pojawić wraz z nadejściem lokalnych multipleksów cyfrowego radia DAB+. Tymczasowa obecność Radia Profeto ma (bądź miała*) już miejsce w multipleksie radia RDN na kanale 10A z Prehyby. Ostatecznie Radio Profeto może się reklamować jako rozgłośnia dostępna również w internecie, jednak jest to powrót do tego co było.

* informacja do potwierdzenia.

Start nowego radia jest pewnym zaskoczeniem, ponieważ na obszarze na którym kieruje swój program dostępne są już trzy inne rozgłośnie o charakterze religijnym/chrześcijańskim, czyli AIN KARIM – Radio Skomielna Czarna, Radio Maryja oraz Radio Plus. Do listy można dodać także te rozgłośnie, których dobry odbiór wypada zancząco poza obszarem określonym w koncesji jak np. Radio eM (Katowice), RDN Małopolska (Tarnów) czy Radio Anioł Beskidów (Bielsko Biała), co czyni z naszego regionu coś co można nazwać radiowym pasem biblijnym.

Na koniec pozostaje mi życzyć nowej rozgłośni dobrego odbioru i wielu nowych słuchaczy. :)

Jako bonus linkuję do galerii zdjęć z instalacji nadajnika http://radioprofeto.pl/galeria,115.html

Źródło informacji: własne, radioprofeto.pl, radiopolska.pl

One thought on “Wystartowało Radio Profeto na 92.1

  1. DXerzy już rozpracowują:)
    W ubiegłym tygodniu 92.1 Profeto już złapane jako DX w Górze Kalwarii i Płocku (270km). Wychodzi na to, że dobra lokalizacja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *