Radio Zet na 104,3 w Zabrzu

zetWczoraj – 21 sierpnia 2014 r. – po południu został uruchomiony nadajnik Radia Zet w Zabrzu na częstotliwości 104,3 MHz. Radio jest nadawane z mocą 1 kW ERP w polaryzacji pionowej. Odbiór w Krakowie na tej częstotliwości jest podobny do odbioru większości stacji z komina EC w Zabrzu o tej mocy, choć momentami pojawiają się zakłócenia od czeskiej rozgłośni z Jesenika.

Skoordynowana częstotliwość niestety nie należy do najlepszych, ponieważ nadawane jest na niej także radio Frekvence 1 z obiektu Jeseník / Praděd z mocą 20 kW ERP w polaryzacji poziomej. Wysoko położona lokalizacja nadawania, duża moc oraz brak przeszkód terenowych powodują, że odbiór czeskiej rozgłośni na Śląsku, a także w województwie opolskim czy w części Dolnego Śląska i Małopolski jest bezproblemowy, a silne zakłócenia ograniczają zasięg użyteczny Radia Zet jedynie do okolic Zabrza.

Użycie częstotliwości 104,3 na Śląsku nie jest nowym pomysłem. Już wcześniej testowano nadawanie Radia Kraków z obiektu Katowice / Kosztowy dla zachodniej Małopolski, z marnym jednak skutkiem. Nadawca zdecydował się na uruchomienie emisji z wieży ciśnień w Andrychowe na częstotliwości 98,8 MHz. W późniejszym czasie częstotliwość 104,3 miała być wykorzystana pod lokalną rozgłośnię w Tarnowskich Górach z mocą ERP 300 W. Uruchomienie nadajnika Radia Zet na 104,3 w Zabrzu jest kolejnym pomysłem na wykorzystanie tej częstotliwości.

Miejmy jednak nadzieję, że słaby odbiór skłoni nadawcę i urząd za to odpowiedzialny do porzucenia tej częstotliwości na rzecz innej, lepszej.

Żródło informacji: radiopolska.pl, informacje własne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *