Radio Złote Przeboje na 94,0

Od dziś słuchacze radia Złote Przeboje mogą się zadowolić lepszym odbiorem programu w Beskidzie Wyspowym dzięki uruchomieniu nowego nadajnika na częstotliwości 94,0. Prawdopodobną lokalizacją nadajnika jest wieża operatora Plus GSM na Koskowej Górze. Na tym samym obiekcie funkcjonują również przemienniki amatorskie SR9P (2m), SR9PC (70cm) oraz cyfrowy przemiennik D-Star SR9UVP (70cm).

zlotewyboje

Ze względu na dogodną lokalizację obiektu, możliwe jest osiągnięcie bardzo dużych zasięgów. Poziom sygnału w mojej lokalizacji (południe miasta, niedaleko Wieliczki) jest porównywalny do niektórych pirackich rozgłośni w Krakowie lub do programu radia Eska z Bochni, gdzie moc wypromieniowana również wynosi 1kW.

Wykorzystanie częstotliwości 94,0 jest także problematyczne dla niejednej pirackiej rozgłośni, która dotychczas prowadziła na niej swoje audycje. Koordynowanie “pirackich” częstotliwości pod legalne rozgłośnie nie jest niczym nowym i można wskazać wiele innych przypadków, w tym szczególnie 88,8 oraz 95,2, które ostatnio wróciło do pirackiego eteru po wyłączeniu nadajników Radia Bajka w Warszawie oraz w Krakowie.

Takie koordynacje nie muszą jednak wynikać z chęci wygłuszenia pirackich rozgłośni (choć mogą), ale raczej wynikają z doskonałości tych częstotliwości, z czego wcześniej korzystali piraci.

Nowa emisja radia Złote Przeboje jest prowadzona z mocą 1kW erp w polaryzacji pionowej. Jest to program Krakowski radia Złote Przeboje Wanda, nadawanego również na 92,5 z RON Malczewskiego. Na ten sam obszar przeznaczona jest także częstotliwość 92,1 pod program o charakterze społeczno-religijnym, czyli prawdopodobnie Radio Alex, które utraciło część zasięgu po uruchomieniu nadajnika RDN Nowy Sącz na 105,1 w Limanowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *