Minione dni przyniosły bardzo ciekawe warunki propagacyjne jak na obecną porę roku. Stabilny wyż ze wschodu obiął swym zasięgiem Polskę dając piękną słoneczną pogodę, ale także mroźne poranki. Inwersja temperatury i wysokie ciśnienie pozwoliły na formowanie silnych duktów troposferycznych, zarówno w paśmie radiowym (UKF), jak i telewizyjnym (UHF). Tropo rozpoczęło się w niedzielę 2 lutego br. i trwało około trzy dni, a swój punkt kulminacyjny miało w poniedziałek, 3 lutego br., gdy wkroczyło na wschodnią i centralną część Polski.

06 09 12 18

Odbiór telewizji z Ukrainy był możliwy nawet na starszych odbiornikach, ponieważ jest tam jeszcze nadawana telewizja analogowa. Niektóre programy transmitują sygnał na kanałach R4 i R5, które nachodzą na pasmo radiofonii UKF/CCIR (fonia odpowiednio na 91,75 oraz 99,75 MHz), więc są słyszalne także na zwykłym radioodbiorniku. W przypadku telewizji cyfrowej nie jest już tak łatwo, ponieważ wszystkie ukraińskie multipleksy nadają w standardzie DVB-T2 i wymagają kompatybilnego tunera. Czytelnicy forum RadioPolska raportowali odbiór z Ukrainy i Rumunii w odległościach sięgających ponad 700km.

W przypadku radia UKF sygnały były tak mocne, że wypierały (semi-)lokalne stacje i dochodziło do wymiany – przykładowo w Chełmie na 97,3 MHz zamiast Eski Zamość odbierało Radio Zet z Sierpca, a w okolicach Płocka na tej samej częstotliwości był możliwy odbiór Eski Zamość! Niestety w przypadku Ukrainy odbiór radia to często „polowanie w ciemno”, ponieważ wykazy stacji zza wschodniej granicy bywają niekompletne i nie zawierają uruchomionych ostatnio nadajników. Co więcej duża liczba stacji nie posiada streamów internetowych co uniemożliwia bezpośrednie porównanie zawartości przekazu. W takim przypadku trzeba czekać na dżingiel w celu identyfikacji.

Obecnie warunki osłabły. Wraz z oddalaniem się wyżu na wschód zmniejszyły się odległości, z których odbierają najdalsze stacje. Kolejne dni, a nawet tygodnie miną prawdopodobnie pod znakiem ciszy w troposferze. Bieżącą prognozę propagacji można sprawdzić na stronie http://cluster.f5len.org/index.php?p=tropo oraz http://www.dxinfocentre.com/tropo_nwe.html.

Add a comment / Dodaj komentarz:

Post Navigation