Zimowy dukt ze wschodu

Minione dni przyniosły bardzo ciekawe warunki propagacyjne jak na obecną porę roku. Stabilny wyż ze wschodu obiął swym zasięgiem Polskę dając piękną słoneczną pogodę, ale także mroźne poranki. Inwersja temperatury i wysokie ciśnienie pozwoliły na formowanie silnych duktów troposferycznych, zarówno w paśmie radiowym (UKF), jak i telewizyjnym (UHF). Tropo rozpoczęło się w niedzielę 2 lutego br. i trwało około trzy dni, a swój punkt kulminacyjny miało w poniedziałek, 3 lutego br., gdy wkroczyło na wschodnią i centralną część Polski.

06 09 12 18

Odbiór telewizji z Ukrainy był możliwy nawet na starszych odbiornikach, ponieważ jest tam jeszcze nadawana telewizja analogowa. Niektóre programy transmitują sygnał na kanałach R4 i R5, które nachodzą na pasmo radiofonii UKF/CCIR (fonia odpowiednio na 91,75 oraz 99,75 MHz), więc są słyszalne także na zwykłym radioodbiorniku. W przypadku telewizji cyfrowej nie jest już tak łatwo, ponieważ wszystkie ukraińskie multipleksy nadają w standardzie DVB-T2 i wymagają kompatybilnego tunera. Czytelnicy forum RadioPolska raportowali odbiór z Ukrainy i Rumunii w odległościach sięgających ponad 700km.

W przypadku radia UKF sygnały były tak mocne, że wypierały (semi-)lokalne stacje i dochodziło do wymiany – przykładowo w Chełmie na 97,3 MHz zamiast Eski Zamość odbierało Radio Zet z Sierpca, a w okolicach Płocka na tej samej częstotliwości był możliwy odbiór Eski Zamość! Niestety w przypadku Ukrainy odbiór radia to często “polowanie w ciemno”, ponieważ wykazy stacji zza wschodniej granicy bywają niekompletne i nie zawierają uruchomionych ostatnio nadajników. Co więcej duża liczba stacji nie posiada streamów internetowych co uniemożliwia bezpośrednie porównanie zawartości przekazu. W takim przypadku trzeba czekać na dżingiel w celu identyfikacji.

Obecnie warunki osłabły. Wraz z oddalaniem się wyżu na wschód zmniejszyły się odległości, z których odbierają najdalsze stacje. Kolejne dni, a nawet tygodnie miną prawdopodobnie pod znakiem ciszy w troposferze. Bieżącą prognozę propagacji można sprawdzić na stronie http://cluster.f5len.org/index.php?p=tropo oraz http://www.dxinfocentre.com/tropo_nwe.html.

Leave a Reply

Your email address will not be published.